2012. június 10., vasárnap

Bartók és a parasztok

Parasztivadék vónék én is. :) Úgyhogy abszolút osztom Bartók Béla kissé idealizáltnak ható véleményét. Tény, hogy a falusi emberek sosem voltak fogékonyak a szélsőséges nézetekre, legyen az jobb- vagy baloldali. A „buta” parasztot nem lehetett úgy manipulálni, mint a városi tömegeket.

Javaslom Szlovákia himnuszának és az „Azt mondják, nem adnak engem galambomnak” című magyar népdal dallamának összehasonlítását…



                                                       Szlovák himnusz


                „Azt mondják, nem adnak engem galambomnak” c. magyar népdal


"Nem véletlenül történt, hogy a népdalkutatás és a népdalból fogant magasabb zeneművészet éppen Magyarországon virágzott fel oly bámulatos módon. Magyarország földrajzilag mintegy középpontja Kelet-Európának és sokféle nemzetiségével az első világháború előtti időben valóságos kicsinyített képe volt Kelet-Európa népi sokféleségének. Ez a népi sokféleség a népek állandó érintkezése következtében a népzene legkülönfélébb és legváltozatosabb formáinak kialakulására vezetett…
…Parasztok életéről lévén szó, hadd mondjam még el, mit tapasztaltam különféle nemzetiségű parasztoknak egymáshoz való viszonyát illetőleg. Most, amikor ezek a népek felsőbb parancsra egymást ölik, mikor olyasformának látszik az ottani világ, mintha különféle nemzetiségek egymást egy kanál vízbe akarnák fojtani – és ezt halljuk róluk már évtizedek óta: talán időszerű rámutatni arra, hogy a parasztokban ádáz gyűlölködésnek más népek iránt nyoma sincs és sohasem volt…. Döntő bizonyíték erre a nép lelkének tükre; maguk a lírai dalszövegek. Ezekben alig-alig akadnak idegen nemzetiség ellen irányuló gondolatok. És ha akadnak is idegent csúfoló sorok, ezek nem jelentenek többet, mint azok a népdalszövegek, amelyekben a nép például saját papjának vagy önmagának fogyatékosságain mulat. A parasztok közt békesség uralkodik; – gyűlölködést másfajtájúak ellen csak felsőbb körök árasztanak!"


(Részlet Szőllősy András: Bartók Béla válogatott írásai című munkájából)

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése